הארנק המחולק

כיום ניתן לראות בכל אפליקציה של כל בנק מה היו ההוצאות החודשיות וכיצד הן מחולקות לפי סעיפים תקציבים עבור ביגוד, סופר, בילוי, דלק וכו’.
אך בבואנו לנהל תקציב חודשי חוכמת הבדיעבד אינה לטובתנו. כבר מן השם “תקציב חודשי” משתמע כי את הכסף יש לתקצב, כלומר לייעד סכום כסף בתחילת החודש עבור כל סעיף תקציבי עליו יש לנו שליטה חודשית.

לאלו סעיפים תקציבים השיטה מתאימה?

לכל אותן “הוצאות משתנות” – כגון קניות בסופר, ביגוד, בילויים, חפצים לבית, מתנות לימי הולדת וכו’. על סעיפים אלו יש לנו שליטה מלאה ברמה החודשית (לעומת משכנתא שגם אותה ניתן להוזיל אבל זה לפרק אחר…).
כמובן שניתן להוסיף כל סעיף תקציבי עליו השליטה קשה לנו במיוחד ורק בזכות פיקוח מזומנים נוכל להתמודד ולעמוד ביעד.
יתכן כי השיטה תתאים ל- 10 סעיפים תקציביים ויתכן גם כי רק לשניים בלבד. הדבר תלוי באופי המשפחה וצורת ההתנהלות שלכם.

 

שטרות

כיצד קובעים סכום לכל סעיף תקציבי?

על מנת לקבוע סכום הגיוני המבוסס על אורח החיים העכשווי יש לאסוף נתונים 3-4 חודשים אחורנית ולהגיע לממוצע חודשי.
אחרי שהגענו לממוצע חודשי יש להביט על התקציב כולו ולהתאים אותו לרמת ההכנסות שלנו. אומנם זה טוב ויפה לאכול בחוץ אך מנותק מהמציאות להוציא על כך 2,000 ₪, כאשר ההשתכרות החודשית של משק בית בעל 5 נפשות הינו פחות מ- 20,000 ₪.
זה המקום להזכיר כי כל תקציב שונה במהותו ממשפחה למשפחה. יתכן כי משפחה א’ תמשיך לאכול בחוץ בסכום של 2,000 ₪, אך תחליט לקצץ בקניית ביגוד, תשלום על טלוויזיה או מעבר לסופר בעל עגלת קניות זולה יותר.

סיכום ביניים

  1. החלטה על מספר סעיפים תקציביים.
  2. איסוף נתונים מחודשים קודמים וחישוב ממוצע.
  3. התאמת הממוצע על פי יכולת ורצון.
  4. החלטה על סכום מוקצב לכל סעיף נבחר.

הלכה למעשה

בתחילת החודש מושכים בפעם אחת (!) את סך סכום המזומן שהקצבנו. מחלקים אותו לפי תאים ייעודיים בארנק (רושמים בעט או מדביקים מדבקה קטנה עם שם הסעיף על התא המיועד). ומעכשיו רק מאותו תא ניקח כסף עבור היעוד שלו.
כלומר- כאשר אזמין פיצה בערב אסמן תשלום במזומן וכשיגיע השליח אשלוף כסף מתא “מסעדות”. הגיע ה-20 לחודש ותא המסעדות ריק? זה הזמן לפתוח אתר מתכונים ולבשל בבית.
היה חודש קר ולא יצאתם מהבית כמעט? כל העודף שנשאר בתא הבילויים נשאר שם ואליו מתווסף הסכום מהחודש החדש!
רוצים לחדש חפצי נוי לבית? חסכו חודשיים שלושה, צברו בתא סכום מספיק ורק אז לכו לקנות.

מבחר ארנקים

לא מסוכן להסתובב עם כל כך הרבה מזומנים?

אין צורך לקחת את כל הכסף בארנק. עדיף להשאיר את רובו בבית במגירה ולשים בארנק חלק מהסכום לשימוש שבועי. כמובן שגם בבית במגירה הוא יהיה מחולק על פי היעוד שלו.

יתרונות השיטה

  • עוזר בהצבת משמעת כלכלית – ככל שנתאמן להיות ממושמעים יותר לגבי ההוצאות כך יהיה קל יותר לקחת אחריות על תחומי החיים אותם נרצה לשפר ולגלות בהם יותר שליטה.
  • הפיכת התקציב למוחשי – כשרואים סכום מזומן המיועד למטרה מסוימת ועבור זמן מוקצב היחס אליו יהיה שונה. אם יש לי 400 ₪ מזומן בארנק לביגוד עבור כל החודש ואני רואה מגפיים יפיפיות במחיר סוף עונה של 200 ₪ – באשראי לא היינו חושבים פעמיים ומיד מגהצים. אבל בשיטה זו כשנפתח את התא ונביט בארבעת שטרות ה- 100, אנחנו נחשוב שוב ונשקול האם המגפיים באמת כאלו הכרחיות ובאמת זולות… ושוות חצי תקציב חודשי.
  • אין קניות בתשלומים! יש קונים. אין מחכים/חוסכים לחודש הבא.

מילה אחרונה

למרות שמזומן נחשב פאסה וישנן היום אין ספור אפליקציות לתשלום, אין לזלזל בכוחו של המזומן. ההשפעה הפסיכולוגית שיש לחלק המוחשי של לראות את התקציב שלך ולדעת שעם זה אתה צריך להסתדר לחודש הקרוב עושה את העבודה.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn