בניית תקציב משפחתי ב- 5 שלבים

משחר ילדותינו מלמדים אותנו עד כמה הדרך לא פחות חשובה מהתוצאה. בין אם זה למידה לקראת מבחן חשוב, דיאטה שגם שומרת לנו על הבריאות ועד בניית בית בעל יסודות חזקים.
כך יש גם להתייחס לבניית התקציב ואין להקל ראש בשום שלב וגם לא בסדר השלבים. אין בתהליך שום קסם וגם לא פתרונות בזק.
יש רק רווחה כלכלית אחת עצומה המתבטאת לבסוף בכל היבט בחיים. (במחקר מאוניברסיטת קנזס שבחן 4500 זוגות, נמצא כי ריבים על כסף הם המנבא מספר אחד לגירושים. בלי קשר לחובות, גובה ההכנסות וההלוואות).

1. איסוף נתונים

שלב איסוף הנתונים יכול להיות מתיש ולעיתים גם ארוך (3 עד 4 חודשים) אך חשיבותו ואמינותו חשובים באופן קריטי לדרך בה נבנה את התקציב.
כשם שבית זקוק ליסודות חזקים כך גם התקציב. יש אין ספור שיטות ניהול, וחיסכון והתייחסות לכסף חד פעמי (ירושה, בונוס) ועל כן עלינו להיות מוכנים ומבוססים בתקציב חזק המשקף את חיינו באופן אבסולוטי, כדי שנוכל כל הזמן לעדכן ולשדרג אותו.
באיסוף הנתונים יש להתייחס לפעולות בחשבון הבנק, פירוט כרטיס האשראי, צ’קים שחולקו, תשלומים שנתיים, העברות בביט, מזומן וכו’.

2. קביעת סדרי עדיפויות

דווקא עכשיו? כל כך מוקדם בתהליך? לפני שבכלל הבנו כמה אנו מכניסים מול כמה מוציאים?
כן! דווקא עכשיו וישנה סיבה.
לעיתים הלחץ הכלכלי משתק וגורם לפעולות במוד הישרדותי. משמע במצבי לחץ כלכלי אנשים יוותרו מהר מאוד על הפנאי והאושר שלהם בכדי לשלם על קניות בסופר ושכר דירה.
אבל אם חלקי חילוף ושדרוג לאופניים הם גבוה בסדרי העדיפות, ניתן להוריד מהסופר ולצמצם קניות מיותרות של בגדים על מנת להשקיע יותר באופניים.
רשימה כתובה וברורה של סדרי עדיפויות תעשה סדר בבואנו לתקצב כל סעיף וסעיף ותעזור בחלוקת המשאבים.

3. חלוקה לסעיפים תקציביים

זה השלב לשבת עם כל פירוטי ההוצאות ולחלק אותם לפי סעיפים תקציביים, ההמלצה הגורפת ביותר היא שככל שהסעיפים התקציבים הינם מפורטים יותר כך משימת בניית התקציב תהה מדויקת יותר וקלה יותר.
עם הזמן ניתן יהיה לשלב סעיפים על מנת להקל בניתוח החודשי, אך לפחות להתחלה רצוי לפרט ועד כמה שיותר.
את סעיפי התקציב יש לחלק להוצאות קבועות (משכנתא, חשמל, מים), משתנות (סופר, ביגוד, חוגים) ושנתיות (ימי הולדת, חופשות, בלת”מ).

מגרות צבעוניות

4. ממוצע הכנסות ותקצוב רצוי

לאחר החלוקה לסעיפים יתקבל סכום ממוצע חודשי של כל סעיף וסעיף. יש לקחת בחשבון שיהיו סעיפים גבוהים משמעותית (חשמל בחודשי הקיץ) או בכלל לא מתוקצבים (יום הולדת).
ועל כן בבואנו להגדיר סכום רצוי עבור על סעיף יש להתייחס לכל אותם משתנים.
גם אם ללא חגגתי לילדה יום הולדת בארבעת החודשים האחרונים, עדין אפריש בכל חודש 160 ₪ לטובת סעיף יומולדת על מנת שיהיו לי 2,000 ₪ צבועים ושמורים למטרה זו.
כמובן שחשוב בתקציב ראשוני להישאר תמיד בפלוס של אפילו שקל אחד בלבד (משם אפשר רק לעלות), ו”לשחק” בין סעיפי התקציב כך שיתאימו באופן הכי אמיתי לחיי היומיום.

5. מעקב

למי שאינו כלכלן לעיתים משימה זו עלולה להעיק ולהכביד. אך בלעדיה התקציב לא יחזיק מחמד.
בשורות טובות – כמה שנשקיע בהתחלה כך ההמשך יהיה קל יותר. לאחר השלב הראשוני וביצוע שינויים כלכליים והתנהגותיים ברמה היומיומית, רוב התקציב יתנהל מעצמו.
כן חשוב אחת לתקופה לבצע בקרה אך לא באופן תדיר כמו בהתחלה.

צעדים

יוצאים לדרך חדשה

שינויים אינם מתרחשים בן לילה וניהול תקציב דורש ידע, זמן, יצירתיות ומעל הכל רצון ושיתוף פעולה לחיים טובים יותר.
תקציב מוצלח יבטא במדויק מה הצרכים והרצונות שלי, תוך כדי הפנמה אמיתית ביכולות הכלכליות שלי.

בהצלחה.

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email