צעדים ראשונים לבניית תקציב משפחתי

איך בונים תקציב משפחתי? מה קודם למה? איך עוקבים ומפקחים על ההוצאות חודש אחרי חודש? האם ניתן לעשות זאת לבד או חייבים עזרה? הוצאות קבועות? משתנות? שימוש במזומן?
בניית תקציב משפחתי הינה משימה מורכבת ולא קלה אך עם זאת מחייבת המציאות. אנו חיים בעולם מלא פיתויים, פער הכנסות-הוצאות גדול ומצריך לא פעם עזרה מההורים או מהבנקים, אך עם זאת אנו נחשבים לשיאני הקניות ברשת.
איך מנהלים הכל? כיצד מתווכים את הפער? מהיכן מתחילים?

קודם כל קחו נשימה עמוקה

הפתרון ישנו. חשוב לזכור שכל המידע קיים לנו והכל נגיש ונמצא במרחק של לחיצת כפתור, שיחת טלפון או פגישה אישית. השוק רווי הן בידע והן באנשי מקצוע לליווי והכוונה.
ולכן ההתאמה בשלב הזה חשובה מהכל. מה מתאים לכם? מה נכון? כמה זמן יש לכם להקציב לשינוי? כמה רצון ומוטיבציה יש בכם על מנת לשדרג את חייכם?

אז למה זה בכלל חשוב?

לעיתים המונח "תקציב" זוכה לביקורת שלילית ומתקשר אצל לא מעט אנשים לקמצנות או חסכנות. האמת היא בדיוק ההפך – אנשים החיים עם תקציב הינם משוחררים הרבה יותר מבחינה פיננסית, מהסיבה הפשוטה שהם מכירים ביכולות ובגבולות שלהם.
מכיוון שהם יודעים בדיוק על מה וכמה הם מוציאים את כספם, הרבה יותר קל להם לחרוג ולהתגמש לעיתים. הם אינם נתונים למתח כלכלי מתמשך ואינם רבים עם בן או בת הזוג על קנייה של עוד זוג נעליים או שיפור חדש לאופניים.
לכל דבר יש תקציב ולכל שקל יש יעוד.

התחלה

איך עושים את זה?

קודם כל עם הרבה רצון וכוונה. חשוב להבין שניהול תקציב זה דרך חיים, זו ריצת מרתון שהמדליות בה לא נגמרות לאורך כל הדרך.
לעיתים בתחילת התהליך ישנה תחושה לא נעימה של מחנק ואילוצים ולעיתים גם וויתורים. זה בדיוק השלב להסתכל קדימה אל המטרות ואל מה שאנו רוצים להשיג. טיול בחול, קניית בית, נכס להשקעה, שקט כלכלי, נחת וביטחון.
כן ניתן לראות תוצאות מידיות ולהרגיש בכיס באופן מידי את ההקלה, אך לעיתים היא עלולה לבוא על חשבון משהו אחר ולכן צריך להמשיך ולשאוף קדימה למטרות גדולות יותר. (מה זה פחות מסעדה פעם בשבוע אל מול חיסכון לקניית בית על החוף ביוון?).

חמשת השלבים לבניית תקציב משפחתי

(פירוט על השלבים ניתן לקרוא כאן)
1. איסוף נתונים יסודי
2. קביעת סדרי עדיפויות
3. חלוקה לסעיפים תקציביים
4. ממוצע הכנסות ותקצוב רצוי
5. מעקב מעקב מעקב

למי מתאים ניהול תקציב?

לכולם! ללא צל של ספק.

בכל זמן ומקום שמתקיים בו דיון כלכלי כלשהוא על החשיבות של תקציב, על כלכלת משפחה, על שיטות חיסכון וכו', כולם ישתתפו, ייקחו חלק פעיל ואף אחד לא יישאר אדיש.
שיחות פיננסיות תמיד רלוונטיות לכולם בלי קשר לדת מין או גיל. ניהול תקציב מחייב סטודנט שעזב את הבית, זוג צעיר שהתחתן, עם הולדת הילד הראשון ואפילו לקראת פרישה.
כל גיל הוא גיל טוב להתחיל, לעולם אל תאמרו שהזמן עבר.

קפה

חשיבות השלבים והסדר

בגלל (או בעצם בזכות) הנושא החם אנשים לעיתים מחפשים קיצורי דרך ופתרונות קסם.
ובכן- אין.
ניהול תקציב זו עבודה לכל דבר ועניין שהיסודות בה חשובים לא פחות מהכסף שיופקד בסוף לחיסכון.
בלתי ניתן להחליט על תקציב ביגוד של 300 ₪ לחודש לפני שגיליתם כי אתם מוציאים על סעיף זה בממוצע כל חודש 2,000 ₪…. הרלוונטיות וההתאמה יעשו את ההבדל בין תקציב שניתן לעמוד בו לבין תקציב שנועד לכישלון.

כמה מילים לסיכום

אין ספק שניהול תקציב הינו חשוב והכרחי לחיי משפחה שלווים, רגועים ונעימים. אך נכון יותר לתכנן את הדרך ולתאם ציפיות טרום התהליך.
להצלחה חייבים את שיתוף הפעולה וההתכוונות לתהליך של שני בני הזוג ואף רצווי לשתף את הילדים ברמת ההבנה שלהם.

"אף פעם אל תוותרו על חלום בגלל שייקח זמן להגשים אותו. הזמן בכל מקרה יעבור"

שנתחיל?

ניהול תקציב בקובץ אקסל

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn